Слабата реализација на капитални инвестиции ќе се подобрува со контролни тимови

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Откако продолжи катастрофалната реализација на капиталните инвестиции и во оваа година, каде во првите два месеца се реализирани само 3,53 отсто, владата реши да формира тимови кои построго ќе ја контролираат работата. Вицепремиерот Кочо Анѓушев ќе биде на чело на тимот, заедно со министрите за економија Крешник Бектеши и за транспорт и врски Горан Сугарески.

 

„Имаме за задача во името на владата да ги контролираме капиталните инвестиции и истите да ги забрзаме. Тоа почна пред месец дена и морам да кажам дека има сериозни исчекори, а бројките допрва ќе ги видиме“, изјави вицепремиерот Анѓушев.

Власта се правда дека градежните услови се причината што реализација на капиталните инвестиции во првите два месеца од годинава се ниски. Инаку, реализацијата на капиталните инвестиции во февруари  изнесуваат само 2,44 отсто од предвидените за 2019 – та година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video