Несекојдневна снимка од првите сончеви блесоци над Земјата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Израелската месечева сонда Берешит на приватната воздушно-вселенска компанија Спејс ИЛ го сними појавувањето на Сонцето над Земјата.

 

На видеото се гледа појавување на Сонцето проследено со силен одблесок.

 

Сондата како прототип се појави на конкурсот „Гугл лунар експрајз”, но потоа беше доусовршена и испратена на Месечината.

 

Мисија „Берешит” завршува на 9 април.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video