Несекојдневна снимка од првите сончеви блесоци над Земјата

Израелската месечева сонда Берешит на приватната воздушно-вселенска компанија Спејс ИЛ го сними појавувањето на Сонцето над Земјата.

 

На видеото се гледа појавување на Сонцето проследено со силен одблесок.

 

Сондата како прототип се појави на конкурсот „Гугл лунар експрајз”, но потоа беше доусовршена и испратена на Месечината.

 

Мисија „Берешит” завршува на 9 април.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи