Формирано Национално здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Национално здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза е формирано овој месец како резултат на, како што наведуваат, зголемениот број новодијагностицирани лица со оваа болест во државава.

 

„Алармантната состојба на зголемениот број на новодијагностицирани лица со МС (околу 80-тина пациенти годишно) и намалувањето на старосната граница, придонесе во фокусот на нашите заложби и активности да бидат подигнување на јавната свест, едукација, афирмација на потребите и сериозен пристап во навремена дијагностика, поголема достапност на иновативни, високоефикасни лекови, ран и адекватен и современ третман следејќи ги светските насоки/водичи за МС“, наведуваат од Здружението.

 

Мултипла склероза е хронична, прогресивна, воспалителна и дегенеративна болест на централниот нервен систем, каде настанува оштетување на обвивката на нервните клетки (миелин) во мозокот, ‘рбетниот мозок и оптичките нерви, кое води до прекин на невротрансмисијата, дегенерација и траен инвалидитет.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video