Балони во облик на женски гради осамнаа на неколку места во Лондон

Големи балони во облик на женски гради се појавија на неколу места во Лондон, и сè тоа како дел од кампањата за полезноста од доењето, што се води во Велика Британија.

 

Акцијата, меѓу другото, има за цел и да го урне табуто околу доењето на јавни места. Според британски истражувања, 45 отсто од Британките се чувствуваат засрамено и неудобно да го дојат своето бебе на јавни места поради предрасудите во општеството.

 

 

Балоните се појавија на неколку значајни објекти во британската престолнина, како што се Лондонското око, облакодерот „Шард”, Вестминстерската палата. Тие се со различна големина, со пречник од три до шест метри, и во разни бои, отсликувајќи ја различната боја на кожата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи