Почина режисерот и професор Златко Славенски

Facebook
Twitter
Email
Print

Денеска почина режисерот Златко Славенски, според првичните и неофицијални информации Славенски починал за време на часовите со студентите на Факултетот за драмски уметности каде Славенски беше професор и шеф на катедрата за театарска режија. Тој имаше 53 години.

 

Славенски во богатата кариeра ги има поставувано текстовите на Шекспир, Гете, Пинтер, Горан Стефановски, Сашко Насев, Венко Андоновски.

 

Меѓу насловите кои ги има поставено се: „Будење“, „Соларис“, „Папокот на светот“, а меѓу последните претстави му беа „Бесови“ во 2011 и „Сината птица“ во Македонскиот народен театар (МНТ) во 2014 и „Кавкаски круг со креда“ во Драмски театар во 2013.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи