Попладне невреме со поројни дождови во цела држава

Facebook
Twitter
Email
Print

Управата за хидрометеоролошки работи објави предупредување во кое се истакнува дека денеска попладне и преку ноќта земјава ќе биде зафатена од влажен бран кој ќе предизвика услови за поројни дождови и засилен ветер.

 

Процесите ќе бидат најпрвин изразени во западните делови на Македонија, а во вечерните часови ќе се пренесуваат и кон исток. Локално е можна појава на невреме со засилен ветер и грмежи.

 

Пообилни врнежи се очекуваат од петок попладне, во текот на ноќта и во сабота, кога ќе има пад на дневната температура. Утринската температури ќе се движи од два до десет, а дневната од 11 до 22 степена.

 

Како што информира УХМР, под влијание на нестабилна воздушна маса од Медитеранот, во Македонија продолжува периодот на променливо и нестабилно време со повремени врнежи од дожд.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи