Освоено злато на меѓународниот натпревар во Хрватска по гастрономија на учениците од СОУ „Наум Наумовски Борче“ Крушево

Учениците од СОУ „Наум Наумовски Борче“ од Крушево, Давид Трајкоски и Бојан Седлоски на меѓународниот натпревар за гастрономија во Хрватска освоија златен медал, а средното училиште од Крушево го освои второто место во конкуренција од 24 училишта од Европа.

 

На 14-от Меѓународен фестивал по гастрономија Супетар – Брач, Република Хрватска кој се одржа од 9-ти до 14-ти април 2019 г. учениците имаа можност да присуствуваат на мастер часови од реномирани европски шефови на кујни, а покрај професорите, директорката и покоровителите несебична поддршка во подготовката даде и шев Христијан Јорданоски.

 

Учениците, менторот Оливера Карева Скола, со асистенција на професорот Љупчо Крстески и директорката Снежана Миленкоска одржаа средба со градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски, по повод постигнатиот успех, на која добија честитки за успехот и разговараа за понатамошна соработка и промоција на струките од областа на угостителството, како и дополнително поттикнување на учениците од крушевското средно училиште.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи