Антикорупциска ќе утврдува дали со субвенциите за тутунарите се поткупуваат гласачи

Facebook
Twitter
Email
Print

Комисијата за склучување корупција на денешната седница по сопствена иницијатива донесе одлука да отвори постапка дали со вчерашното соопштение на Министерството за земјоделие дека се исплатени 80% субвенциите за тутун е прекршен изборниот законик.

 

Според антикорупционерите не е јасно дали овие 27 милиони евра се редовна или нередовна исплата и зашто сега се врши истата.

 

По сопствена иницијатива исто така Антикорупциска ќе утврдува дали раководителот на Секторот за хортикултура на водовод и канализација Јово Темелковски ја злоупотребил својата положба за партиски цели и за промоција на кандидатот на власта Стево Пендаровски.

 

На денешната седница Антикорупциска прифати 3 од 4 иницијативи за прекршување на законик на ВМРО-ДПМНЕ и покрена прекршочни пријави за градоначалниците на Штип и Гази Баба.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи