Антикорупциска: Исплатата на долгот за лозарите е незаконска

Facebook
Twitter
Email
Print

Антикорупциската комисија денеска го прифати приговорот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против Агенцијата за финансиска поддршка која во изборен период исплатила 1.250.000 евра на повеќе од две илјади лозари, но не за субвенции и редовни исплати, туку за исплата на долг на приватни фирми, кои во меѓувреме заминаа во стечај.

 

Откупот се случил пред пет години, а според програмата на Платежната агенција за поддршка на земјоделството и руралниот развој, краен рок на исплата на парите било 7 февруари пред распишпувањето на изборите.

 

„Во овој период не е извршена исплатата, туку во април кога е предизборниот период. Нема докази кои ја оправдуваат неопходноста на исплатата во април. Приговорот се усвојува“, беше утврдено на денешната седница.

 

Антикорупционерите одлучија дека со исплатата е прекршен изброниот законик и законот за спречување на корупција и дека ќе иницираат постапка за утврдување одговорност пред надлежните органи.

 

Комисијата, на денешната седница посочи дека се разгледуваат четири приговори на опозициската партија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи