Нова компјутерска опрема и нагледни средства за СОУ „Орде Чопела“ во Прилеп

Средното училиште „Орде Чопела“ доби вредна компјутерска опрема и нагледни средства од Министерството за образование и наука за подобрување на образовниот процес. Компјутерската опрема и нагледните средства се дел од проектот за поддршка и  развој на вештини и иновации, спроведуван од  Министерството за образование и наука.

 

Новата опрема во компјутери и нагледни средства ќе овозможи да се олесни воспитно – образовниот процес како и подобрување и збогатување на  знаењата од областа на информатичко – компјутерската технологиј и проширување на знаењата на учениците.

 

„Средното општинско училиште „Орде Чопела“ доби вредна опрема преку Министерството за образование и наука,  преку проектот за поддршка и  развој на вештини и иновации, преку проектот SKILLS. Во опремата добивме интерактивна табла со проектор и софтвер, дваесет  персонални компјутери леново, мулти – медија проектор, лаптоп компјутери, скенер, мулти –функциски печатач – фотокопир и дигитална камера. Со оваа опрема значително ќе се подигни нивото на користење на информатичко – компјутерската технологија во наставата во нашето училиште“, истакна Анета Пејоска, директор во СОУ „Орде Чопела“

 

Реализацијата на овој проект на Министерството за образование и наука има за цел модернизација и зајакнување на квалитетот на образовниот процес во средните стручни училишта.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи