Од утре почнува теренско вакцинирање во училиштата

Facebook
Twitter
Email
Print

Мобилни медицински екипи од утре ќе започнат спроведување на вакцинирање низ училиштата во земјава, објави денеска министерот за образование, Арбр Адеми, изразувајќи уверување дека таквиот потег ќе даде резултати и оти ќе биде во согласност со уставните одредби.

 

По најавата дека невакцинирани деца нема да бидат примени ниту во градинка ниту во училиште, Адеми истакна дека се постојан контакт со Министертвото за здравство и работат на хармонизација на Законот.

 

Посочи дека ситуацијата со морбилите е алармантна, што само по себе подразбира и преземање на агресивна кампања за вакцинирање. Адеми уверен дека теренската вакцинација ќе ги даде очекуваните резултати и дека новодонесеното решение ќе биде во соогласност со уставните одредби.

 

Потсетуваме дека пред два дена епидемија на морбили е прогласена на ниво на цела држава.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи