Токај Асу – најскапото вино на светот

Унгарскиот производител на вина Ројал Токај, во Токајската Област, е најпознат по своите десертни вина. Едно шише кај нив чини 40.000 долари, а целта е оживување на традицијата – тоа да биде консумирано од кралевите и енолозите.

 

Во оваа вулканска област во североисточна Унгарија виното Токај Асу се прави со помош на посебна мувла и габички, што служат за концентрација на шеќер. Виното е познато токму по богатиот вкус и комплексноста.

 

Францускиот крал Луј Четиринаесетти го опишал ова вино како „вино на кралевите и кралот на вината”.

 

Вредноста на виното само се зголемува со неговата старост.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи