Мајка роди близначиња со три месеци разлика

Две девојчиња, близначки, се родени со 97 дена разлика во германскиот град Келн. Едното девојче е родено на 17 ноември лани, а другото на 22 февруари оваа година.

 

Првото девојче било родено во 26. недела од бременоста и тежело само 900 грама. Второто девојче било родено четири дена по терминот за породување и тежело 3,7 килограми.

Мајката Оксана добила породилни болки во 26. недела и тогаш било родено првото девојче. Откако тоа изглегло, контракциите престанале, а лекарите одлучиле жената нормално да ја продолжи бременоста и да го чекаат второто девојче. Иако звучи малку неверојатно, бременоста на Оксана продолжила со нормален тек и три месеци по првото пристигнало на свет и второто девојче.

 

Лекарите велат дека ова успеало затоа што жената имала две плаценти, а цервиксот по раѓањето на првото девојче целосно се затворил.

 

Сега двете девојчиња добро напредуваат и имаат по 5,7 килограми. Сепак, иако близначки, тие својот роденден ќе го слават во различен месец, дури и различна година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи