Се воведуваат две нови вакцини во календарот за имунизација

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од годинава во календарот за редовна имунизација ќе се вметнат уште две вакцини. Станува збор за вакцините против рота вирусот и против пнеумококни инфекции.

 

Првата доза од вакцината за рота вирусот се дава со лажичка, пред бебето да ја наполни 15-тата недела од животот, а двете ревакцини треба да се примат пред детето да наврши осум месеци. Заштитува од инфекции предизвикани од овој тип вируси, а кои најчесто предизвикуваат заболувања на органите за варење, проследени со тежок пролив и повраќање.

 

Пнеумококната вакцина се става со инјекција, а детето може да прими од една до четири дози, во зависност од тоа кога е почнат процесот на имунизација. Вакцината заштитува од појава на инфекции од бактеријата пнеумокока, која најчесто ги напаѓа белите дробови и мозочните обвивки.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи