ВИДЕО – Стерјовска : Функционерите на СДСМ се натпреваруваат кој повеќе ќе узурпира од прилепската чаршија

Стравот веќе помина, хунатата е на колена, народот се буди. Истакна на денешната прес конференција Ирена Стерјовска Локвенец, престедателка на Унија на жени при ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренсуваме во целост.

 

„Поминаа 18 месеци од ветувањата на најнеспособниот градоначалник во Македонија Илија Јованоски, дека ќе се реконструира старата прилепска чаршија, нашата гордост. И сами видовте дека само за Прилеп, Министерството за култура не оддели средства бидејќи за нив поважна беше двојазичноста и преименувањето на нашата држава.

 

Но, затоа во овие две години старата прилепска чаршија се претвори во место каде прилепските функционери на СДСМ се натпреваруваат кој поголем објект ќе изгради и кој повеќе место ќе узурпира.

 

Хаос на секој чекор. Се копа бекатонот, се спроведува струја, се градат прво платформи, па над нив тврди објекти… а градоначалникот молчи.

 

Дали и тој е дел од овој бизнис?

 

Дали негови вработени и другари ќарат од овој срам за градот?

 

Да прашаме, дали меѓу објектот на Сугарески и објектот на Туманоски може да поминепротивпожарно возило? Дали помеѓу овие струпови може да помине амбулантно возило?

 

Господине Јованоски, заради оваа алчност на вашите функционери метлата и те како ќе ве помине и во Прилеп на 5-ти мај. Поразот и вашиот крај започна на 21-ви април, а ќе заврши на 5-ти мај“, истакна Стерјовска Локвенец.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи