ВИДЕО – 92 годишниот прилепчанец Спиро Чакмак гласа на сите избори од српско, преку бугарско, Југославија, до денес – вели политичарите ја испустија Македонија

Со своите 92 години Спиро Настовски Чакмак е еден од најстарите прилепчани. Видел и српско и бугарско. Живеел и во Титова Југославија, а денес во самостојна Македонија. Бил член на комунистичката партија и во 1943 поради тоа Бугарите го затвориле. Кога излегол од затвор заминал во партизани. Но во 1956 го исклучиле од партијата бидејќи одел по слави кај пријателите, а тоа според нив било дел од религијата. Од тогаш па се до денес вели дека не е член на ниту една партија, но сепак гласа на сите избори.

 

 

„На сите избори досега сум гласал и претседателски и парламентарни и локални“, вели Настовски.

 

30 години независна Македонија, им веруваш на партиите ?

 

„Не, не се озбилни, лопови, сега поготово лопови. Лопови вистински“, додава Настовски.

 

Ама пак гласаш ?

 

„Знаеш се надеваш на подобро“, одговара Настовски.

 

Ама ?

 

„Е ама се полошо е“, рече Настовски.

 

 

На првите избори на кои се сеќава биле оние во време на Кралството на СХС кога се гласало помеѓу Методија Андонов Ченто и србинот Василие Трбиќ. Но вели дека иако народот бил за Ченто, отсекогаш дел од граѓаните се поткупувале, па дури и за една ракија и гласале за Трбиќ.

 

„За една чашка ракија тогаш се продаваше еден глас“, истакнува Настовски.

 

Вели дека и во Југославија се гласало, не за партија туку за луѓе, но и тогаш имало местенки.

 

„Ќе заокружиш, ќе го пуштиш ливчето, а после што се правеше кој ќе тии каже“, вели Настовски.

 

Мислиш дека имало според тебе нечесни работи ?

 

„А сега се прават нечесни работи, што ти фаќа умот, а ?“, праша Настовски.

 

 

Вели дека сега иако гласа за жал во државава било се полошо и полошо за живот.

 

„Ја упропастивме државата од крадење. Ја упропативме. Ги упропастивме децата, челадта свои ги упропастивме“, потенцира Настовски.

 

Мислиш ли дека ќе дојдат подобри времиња ?

 

„Ако дојдат подобри луѓе да ќе дојдат подобри времиња“, рече Настовски.

 

Чакмак не испратии, а ние му посакавме да го снимаме вака и за наредните претседателски избори.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи