Антикорупциска отвори предмети за Заев, Анѓушев, Вангеловски, Мерко, Манчевски…

Facebook
Twitter
Email
Print

Антикорупциската комисија на денешната седница отвори три постапки за еден вицепремиер, еден градоначалник и за претседателот на Врховниот суд.

 

Антикорупционерите отворија постапка за хидроцентралата на фирмата „Тополки“, каде што еден од сопствениците е вицепремиерот Кочо Анѓушев преку фирмата „Феро инвест“, а неговиот брат Тодор Анѓушев е управител. Ќе се истражува како земјиштето во Дреново завршило во нивните раце.

 

Отворени се и и постапки за набавките на „ауди“ за градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, како и за „бмв“-то за Врховниот суд. На седницата се нагласи дека набавката на возилата, првото вредно 67.000 евра, а второто 40.000 евра, е извршена во време кога Владата донела одлука финансиски да им се помогне на општините кои имаат долгови, меѓу кои е и Струга, со долг од 4 милиони евра.

 

Антикорупциска по пријава на ВМРО-ДПМНЕ отвори предмети за премиерот Зоран Заев во врска со случаите „Глобал“ и „Поткуп“, за кои има судски пресуди. Отворени се и постапки за т.н. „бугарски фирми на Заев“ и за „грчките фирми на Манчевски“.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи