ВИДЕО – Во Прилеп одбележани 4 години од смртта на Ненад Серафимовски и 1 година од подигнувањето на неговиот споменик

Во паркот кај Основниот суд во Прилеп денеска беа одбележани 4 години од смртта на Ненад Серафимовски и 1 година од подигнувањето на неговиот споменик.

 

Ненад Серафимовски, еден од 8-те мина загинати припадници на безбедносните сили при терористичките напади на 9 мај 2015 година во кумановско Диво Насеље. Тој беше член на единицата за специјални задачи „Тигар“ од 2014 година.

 

 

Серафимовски е од гостиварско Зубовце, но по мајка е прилепчанец и токму затоа споменикот беше поставен во градот херој.

 

„Денес се собравме тука на 9 мај, точно по една година од подигнувањето на споменикот на Ненад Серафимовски од Зубовце, Гостоварско, кој загина во „Диво Насеље“ на 9 мај. Денес се навршуваат 4 години од неговата смрт. Хероите не умираат, тиие вечно живеат. Ненад и неговите колеги погинаа пред 4 години, а денес ние неговите блиски, кои неможевме да отидеме во Зубовце, дојдовме да му оддадеме почит“, истакна Мариче Јованоска, роднина на Серафимовски.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи