Пари со новото име од следната година, први ќе се менуваат 10 ден. и 500 ден.

Facebook
Twitter
Email
Print

Од Нова Година Народна банка ќе ги пушти во оптег парите со новото име на државата. Први ќе се менуваат книжните пари со апоени од 10 и 500 денари, соопшти гувернерката на Централната Банка, Анита Бежоска. Новите пари нема да бидат двојазични.

 

„Парите ќе се повлекуваат и ќе се пуштаат во оптек во согласност со природниот циклус и потребите. Очекуваме првите банкноти да излезат на почетокот од следната година. Ова е подолг процес, но ние веќе имаме распишано два тендера и очекуваме таа постапка да биде реализирана во согласност со нашите проекции“, рече Ангеловска Бежоска. 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи