Од денес трговците сами ги одредуваат цените на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Трговците со нафтени деривати од денеска сами можат да ги определат малопродажните цени на горивата.

 

Новите цени граѓаните ќе ги дознаваат на бензиските пумпи. Договорот со Хеленик петролеум, според кој Регулаторната комисија ги утврдуваше цените на дериватите истече, а новата регулатива по која во иднина ќе треба да се одредуваат цените заглави во собраниските лавиринти.

 

Трговците најмалку една недела самите ќе ја одредуваат малопродажната цена.

 

Инаку, најголемиот трговец на нафта и нафтени деривати во земјава, Макпетрол веќе ги скрои новите цени. Бензините, 95 ка и 98 цата  ќе ги продава поевтино за еден денар односно ќе чинат 71 и 73 денари. Дизелот поскапува за половина денар, и од полноќ ќе се продава по 64 денари за литар.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи