ОО СДСМ Прилеп : СДСМ го средува хаосот со летните бавчи кој го предизвика ВМРО-ДПМНЕ

Токму ВМРО-ДПМНЕ – партијата симбол на 12 годишен криминал и корупција, го стимулираше и одобруваше узурпирањето на пешачките и јавните површини со летни бавчи, со што предизвика урбан хаос во старата прилепска чаршија и низ целото централно градско подрачје. Велат од ОО на СДСМ Прилеп во својата писмена реакција која доаѓа по прес конференцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Писмената реакција ја пренесуваме во целост.

 

„Сега кога новата власт постапува и ги спроведува законите, отстранува летни бавчи кои немаат добиено законско одобрение и немаат подмирено средства за користење на јавните површини како летни бавчи,  ВМРО-ДПМНЕ покажува тотална конфузија и невидено лицемерие.

 

Криминалната ВМРО-ДПМНЕ од една страна бара средување на урбаниот хаос кој самата го произведе, а од друга страна манипулира и не сака да признае дека постапувањето по закон и расчистувањето на узурпираните површини, е интерес на градот, а не политички притисок и злосторничко здружување.

 

Општинската организација на СДСМ, апелира до сите надлежни институции, МВР и Јавното обвинителство, итно да преземат мерки и да ги проверат сите гласишта и шпекулации кои во изминатиот период ги шират граѓани, помеѓу кои и такви со криминални досиеа, а ги пренесуваат медиуми блиски на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. 

 

МВР и Обивнителството, исто така треба да преземат итни мерки и да ги расветлат сите покренати кривични пријави за противзаконско работење на ексградоначалникот Марјан Ристески и неговите соработници, именувани за поранешни директори на Јавни претпријатија во Прилеп, а кои се уште немаат никаква разрешница.

 

Новата локална власт предводена од градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на Совет, Миле Талевски, не дозволува и нема да дозволи фаворизирање на објекти и бизниси на поединци, на сметка на сиромашните трговци кои со години се мачат за опстанок, како што тоа беше во времето на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Правда, еднаквост и владеење на законот, тоа се постулатите на кои се темели работата на локалната и централната власт предводена од СДСМ“, велат од ОО на СДСМ Прилеп.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи