Антикорупциска ќе испитува како се трошеле буџетските пари

Facebook
Twitter
Email
Print

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции и друштва.

 

Антикорупционерите ќе испитуваат како државните функционери ги трошат буџетските пари, користењето на патни трошоци, ќе се испитуваат одлуките за користење службени возила, за репрезентации, надоместоци за превоз, за стан, за одвоен живот… Фокусот ќе биде ставен на пратениците, но анкетни листови и формулари ќе бидат испратени до сите државни институции.

 

По сопствена иницијатива антикорупциската комисија ќе ја испитува постапката за избор на канцеларии на поранешните претседатели на државата.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи