Во Крушево одбележан Денот на Власите

Денес во Домот на културата „Наум Наумовски Борче“ во Крушево се одржа манифестацијата за одбележување на Денот на Власите 23-ти мај.

 

По повод празникот учениците од ООУ „Никола Карев“ Крушево подготвија програма со влашко оро, пеење и рецитирање на влашки песни, кратки драмски претстави и слично. На почетокот на настанот се обрати претседателот на советот на општина Крушево Тома Петроски кој порача дека 23 мај е важен ден не само за влашката заедница туку и за сите останати кои живеаат во општина Крушево.

 

„Утрешниот ден има посебно значење, не само за припадниците на влашката заедница, туку и за сите останати националности како симбол на соживот и заедничкото живеење во нашата држава. Ние, како крушевчани треба да бидеме посебно горди на овој ден бидејќи споменувањето на Крушево претставува синоним за влашката култура, традиција и обичаи“, рече претседателот Тома Петроски.

 

И директорката на „Никола Карев“ Оливера Чавкароска ја истакна важноста на овој ден во соживтот и меѓусебната толеранција, а потенцира дека како училиште учествуваат во многу проекти за меѓуетничка интеграција.

 

„Училиштето на кое јас сум директорка опфаќа ученици од повеќе националности и сме редок пример како Македонци, Албанци, Власи и други функционираат заедничи, сложно со демонстрација на високо на толеранција. Активно учествуваме во Проектот за меѓуетничка интеграција на Министерството за образование, културните манифестации ги опфаќаат сите наставни јазици и оставаме простор за претставување на сите различности. Сето  ова е со една цел – да ги научиме нашите ученици, вашите деца на разбирање, толеранција и запознавање на различниот од нас.“ порача директорката Чавкароска

 

Професорот по влашки јазик Ставре Шоке обраќајќи се на влашки јазик го честита овој голем ден за Власите од Крушево и пошироко.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи