САД погодени со 55 торнада во еден ден!

Facebook
Twitter
Email
Print

Метеоролозите соопштија дека во понеделникот САД ги погодиле вкупно 55 торнада, а во неколку сојузни држави има сериозни поплави. Во бранот торнада животот го загуби едно лице, а повредени се стотици.

 

Невремето најтешко го погоди Дејтон во државата Охајо, каде што најмалку 130 лица се повредени, а 82-годишен човек починал кога паркиран автомобил носен од воздушниот вител удрил во неговата куќа.

 

Бран од 50 или повеќе торнада не е необичен и се има случено дури 63 пати во американската историја, сепак метеоролозите се загрижени од силината на ветровите и големото географското подрачје коешто го имаат зафатено.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи