Зошто Градскиот Саат во Прилеп со месеци не е осветлен ?

Веќе неколку месеци најпрепознатливот белег на Прилеп, Градскиот Саат, кој што е срцето и душата на градот, не е осветлен. Рефлекторите кои го осветлуваат засега од непознати причини се исклучени.

 

Граѓаните, но и туристите, прашуваат зошто оваа знаменитост и Споменик на културата заштитен со закон се наоѓа во оваа состојба.

 

Градскиот Саат исто така го нагрдува и покривот од чешмата која се наоѓа до него. Таа беше покриена со бакар, а истиот беше украден. Бакарот подолг период не е заменет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи