Здружението „Достоинствен Работник“ ги зајакнува внатрешните структури и процедури

Здружение „Достоинствен Работник“ во рамките на проектот „Унапредување на внатрешните структури и процедури на добро управување“ ја зајакнува својата одржливост и позитивниот имиџ во локалната заедница преку презентација на теоретски решенија и практични совети како и алатки за примена на принципите на доброто управување.

 

Иако, Законот за здруженија и фондации ги нуди основите за организациската структура и управувањето, сепак за одржливоста на граѓанскиот сектор во конктекст  кој е неповолен, несомнено се наметнува потребата самите граѓански организации да отидат чекор понапред и да воспостават повисоки етички стандарди кои ќе значат развиена демократска структура, транспаретност, одговорнсот, отчетност и партиципативност.

 

Проектот е поддржан од Европската Унија преку грантова шема на Македонско здружение за заштита при работа.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи