Македонија од утре ја зафаќа топлотен бран со температури над 40 степени

Facebook
Twitter
Email
Print

Топлотен бран со температури над 40 степени се најавува во наредните денови да ја зафати Македонија. Метеоролозите велат дека особено топло ќе биде од четврток до средината на наредната недела, кога ќе биде активирана жолта фаза за високи температури, а во некои региони и портокалова фаза.

 

Во тој контекст со препораки излезе Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) која во согласност со Законот за заштита и спасување презема мерки и активности за превентивно делување за заштита од можни шумски пожари и на отворено.

 

„До локалните самоуправи, до граѓаните и до туристите се апелира да се избегнува фрлање на цигари и на догорчиња, да не се фрлаат стаклени шишиња и стаклен оптад, да не се пали оган и скара на отворен простор и во шума, да не се дозволуваат детски игри со запалки, да не се пали отпад и друг горлив материјал, да не се палат стрништа и меѓи, а доколку се забележи пламен да се извести Територијалната противпожарна единица на бесплатниот телефонски број 193“, велат од ДЗС.

 

Дирекцијата потсетува дека од март е донесена забрана за движење во шума и шумско земјиште освен за вработените во ЈП национални шуми, а за зачувување на шумите, од 15 јули до 15 август, на територијата на целата земја, се спроведува Кампањата за заштита од пожари под мотото „Иднината им припаѓа на оние кои се подготвени – Природата е наша одговорност“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи