Затвореник во САД погубен на електрична столица

Facebook
Twitter
Email
Print

Aмерикански осуденик на смрт, кој се изјаснил дека сака да умре на електричен стол, е егзекутиран доцна синоќа во американската сојузна држава Тенеси.

 

„Смртта на Стивен Вест е прогласена во 19:27 часот, по локално време, во затворот во Нешвил“, соопштија локалните власти.

 

Вест бил осуден на смрт поради двојно убиство пред повеќе од 30 години.

 

Медиумите пренесуваат дека побарал електричен стол во надеж дека така малку ќе го одложи извршувањето на казната, што се случувало претходно во вакви случаи, но сепак не и во неговиот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи