ВИДЕО – Станимировиќ : Kорона вирусот досега имал околу 200 модификации, во Прилеп скоро сите починати имале хронични заболувања

Повеќето починати лица во Прилеп се лица со некој коморбидитет, односно со некое хронично заболување. Дури и кај помладите беше утврдено дека имаат коморбидитет, било дијабет, било кардиоваскуларно заболување, хипертензија, астма, претежно беа лица со некое хронично заболување. Меѓутоа има и помлади и лица над 55 години. Изјави епидемиологот Татјана Станимировиќ.

 

 

„Што се однесува до овој вирус утврдено е дека постојат повеќе модификации на овој вирус, повеќе видови на вируси, така да едни се повеќе патогени, други се помалку патогени и од тие причини имавме и разлика во клиничката слика. Кај ниту еден друг респираторен вирус нема досега утврдено толку различна клиничка слика и симптоми од фактички сите системи и органи, тоа не е својствено за респираторните вируси.

 

Значи самото тоа укажува дека се работи за повеќе видови на вируси, некој повирулентни, некои попатогени, некои помалку и во зависност од тоа зависи и исходот на самото заболување каков ќе биде. Повеќе корона видови на коронавируси, значи досега докажано е според некои експерти кои досега правеле анализи дека од самиот почеток на појавата на коронавирусот, самиот вирус претрпел некаде помеѓу 170 и 200 модификации, значи изнемни, промени.

 

Сето тоа доведува до појава на различни видови на тој вирус и на една територија, на едно подрачје можат да циркулираат различни видови на вирусот и во зависност од тоа е и клиничката слика. Покрај значи имунитетот на организмот, присуството на некое хронично заболување и самиот вид на коронавирусот тука игра улога“, потенцираше Станимировиќ.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи