Исплатени субвенциите за 307 инвертори и 305 велосипеди

 

 

Сакам да ја известам јавноста дека во текот на вчерашниот ден, ги потпишав налозите за исплата на средствата за субвенционирање на инвертор клими и велосипеди, изјави на денешната прес конференција градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски.

 

„Тоа значи дека, на сите граѓани кои ги исполнија условите пропишани со Јавниот повик, средствата им се префрлени на нивните трансакциски сметки.

 

Согласно јавниот повик, за субвенционирање на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Прилеп за купување клима уред-инвертори, поднесени беа 335 барања, од кои одобрени се 307. Додека, за субвенционирање на набавка на велосипеди, пристигнаа 315 барања, од кои одобрени беа 305.

 

Причина за неприфаќање на 28 апликации за клими и 10 за велосипеди, е неисполнување на критериумите и условите од јавниот повик и Правилникот за субвенционирање на дел од трошоците за набавка на клима уреди и велосипеди.

 

Со издвоените 4.500.000 денари од буџетот на општината, директно придонесовме за заштеда на средства од семејниот буџет на 612 семејства од нашата општина.

 

Покрај финансиските придобивки за граѓаните, со издвоените буџетски средства придонесуваме за поткревање на јавната еколошка свест и совест, како и за заштита на животната средина во нашата општина“, изјави Јованоски.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи