Рекордни 205 нови случаи на ковид-19 во Македонија, но и рекордни 336 оздравени лица

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19.

 

– Скопје 60
– Куманово 13
– Дебар 17
– Штип 10
– Прилеп 2
– Тетово 13
– Струга 12
– Велес 3
– Битола 3
– Охрид 1
– Кавадарци 1
– Гостивар 23
– Струмица 1
– Крушево 1
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Берово 1
– Свети Николе 29
– Кичево 7
– Ресен 3

 

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во ОБ Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица.

 

– Скопје 113
– Куманово 28
– Дебар 8
– Штип 15
– Прилеп 1
– Тетово 40
– Струга 52
– Велес 1
– Охрид 57
– Кавадарци 1
– Гостивар 8
– Крива Паланка 4
– Кочани 1
– Пробиштип 1
– Валандово 2
– Ресен 4

 

Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7777, бројката на оздравени пациенти е 3960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3449.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи