Хакирани веб страниците на Здравство и Образование

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Сајтовите на здравство и образование од вчера вечер се мета на анонимни хакерски напади кои траат и денес. Па така наместо содржините на овие институции, на страната на Министерството за здравство се појавува фотографија со следната порака:

 

„Пак ние. Овој пат најбедното министерство е наш таргет, Министерството за смрт. После се’ што видовме со наши очи, не можеме а да не останеме гневни на сите тие синови и ќерки ставени на позиција да водат Министерство за здравство, каде што здравјето и животите на сите тука ни зависат! Сега ќе испратиме и една добра: за сите медицински лица кои во моментов се во болниците и се борат 24/7 за сите Македонци заболени со Ковид-19, ви симнуваме капа и ви се поклонуваме до земја. “, се вели во текстот постиран на хакираните сајтови.

 

За овој напад, Министерството за здравство соопшти дека покрај хакираната интернет-страницата, не им функционираат ниту службените мејлови.

 

Групата Анонимни упаќаат порака дека нема да запрат со уривањето на интернет-страници.

 

„Во Македонија сè уште има луѓе кои се залагаат за оваа држава, ние сме едни од нив и вие сте нашиот најголем непријател во моментот. Ова е само почеток, нема лесно да се спасите од нас, допрва ќе ви се случува бродолом“, напишаа тие.

 

Профилот „АнонОпсМкд“ на социјалната мрежа „Твитер“ објави дека тие стојад зад хакирањето, а претходно и за интернет страницата на Државната изборна комисија. Како следна цел тие ги посочија извршителите.

 

„Извршители-убијци-вие сте на ред, спремете се“, напишаа хакерите на „Твитер“.

 

Од МВР велат дека веќе постапуваат по пријавите за овие хакерски напади.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи