Самоубиствени бомбашки појаси најдени кај терористичка група во Куманово

 

Во акција на МВР и АНБ уапсени се тројца кумановци, повратници на ИСИС, кои подготвувале терористички напади на витални објекти во земјава.

 

При претрес на нивните домови и други локации во Скопје и кумановско, полицијата пронашла поголемо количество на оружје, односно автоматски пушки, пушкомитралез, големо количество на муниција, бомби и друга воена опрема, а имале и знаме со симболите на ИСИС. Биле пронајдени и самоубиствени бомбашки појаси, односно метални лагери залепени на картон, покриени со експлозив и сето тоа спакувано во црни појаси со запалки за активирање од рачни бомби.

 

Терористичката тројка веќе била во Сирија како дел од ИСИС, а по враќањето одлежале и 3 годишни затворски казни. Излегле од македонските затвори лани летото и оттогаш почнале да планираат напади и терористички закани. Најмладиот има 22 години, најстариот водач на терористичката келија е 28 годишен, а успеале да регрутираат и уште неколку други лица.

 

Обвинителството ги сомничи за тероризам и терористичка организација, а скопскиот кривичен суд им определи 30 дневен притвор.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи