Денеска се регистрирани 145 нови случаи на ковид 19 во Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-15, Дебар-5, Штип-8, Прилеп-8, Тетово-9, Струга-4, Велес-2, Битола-4, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-12, Гевгелија-1, Струмица-5, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-2, Пехчево-5, Берово-1, Виница-2, Делчево-8, Свети Николе-4, Кичево-6 и Неготино-1.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациент од: Скопје-55, Куманово-31, Дебар-4, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-14, Струга-10, Велес-2, Битола-5, Кавадарци-6, Гостивар-39, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-4, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-3, Делчево-3, Свети Николе-4, Кичево-10.

 

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г).

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14600, бројката на оздравени пациенти е 11741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 

• Скопје 5967, активни 757

• Куманово 1498, активни 300

• Дебар 257, активни 56

• Штип 1156, активни 114

• Прилеп 486, активни 125

• Тетово 1223, активни 114

• Струга 579, активни 57

• Велес 272, активни 29

• Битола 211, активни 36

• Охрид 345, активни 39

• Кавадарци 184, активни 52

• Гостивар 805, активни 174

• Гевгелија 53, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 70, активни 19

• Крива Паланка 50, активни 14

• Радовиш 43, активни 6

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 149, активни 23

• Пробиштип 84, активни 15

• Демир Хисар 60, активни 10

• Македонски Брод 72, активни 12

• Пехчево 24, активни 18

• Берово 61, активни 50

• Валандово 9, активни 2

• Виница 76, активни 35

• Делчево 69, активни 57 (16 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 19, активни 3

• Свети Николе 294, активни 46

• Кичево 275, активни 49

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 46, активни 12 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Направените 1772 теста се преку: ИЈЗ-506, ЦЈЗ Скопје-17, Авицена-287, Биотек-203, МАНУ -74, Жан Митрев (Филип Втори)-272, Систина со PCR метода -245, лабораторија Лаор –59, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-94, Инфективна клиника-4, ГАК-11, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 151.706 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 45, нема пациенти на механичка вентилација.

 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца, 3 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

 

Во ГОБ „8 Септември” примени се 4 нови, вкупно хоспитализирани се 29 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

 

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 110 , позитивни и сомнителни на ковид-19.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи