Поради намален доток на „Студенчица“ се пуштаат во употреба бунарите „Кишовица“ и „Орушица“

Од ЈКП„ Водовод и канализација“ истакнуваат дека во моментов водоснабдувањето се вршело под специфични услови, во овие летни горештини, кога имало намален доток на вода од Регионалниот водовод „Студенчица“.

 

„Поради променливиот доток на вода од Регионалниот водовод „Студенчица“, како и поради екстремната потрошувачка од страна на граѓаните, во водоснабдителниот систем денес се пуштаат водите од Градските бунари Кишовица и Орушица. Нашите резерви на питка вода се доволни за да ги задоволат вообичаените потреби на граѓаниите. Сепак, имајќи ги во предвид жешките денови, Ве молиме да помогнете да се избегне несовесната потрошувачка на вода“, велат од Од ЈКП„ Водовод и канализација“.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи