ВИДЕО – Во Прилеп искршена и таблата на Агенцијата за вработување на која пишува Северна Македонија

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315

Продолжува герила акцијата која што започна вчера кога во Скопје и Битола беа чкртани ознаките на споменици кои власта ги означи како дел од хеленската култура согласно Преспанскиот договор.

 

Според видеото кое осамна на социјалните мрежи ноќеска во Прилеп засега непознат маж со чекан ја уништил таблата на локалната Агенција за вработување на која пишува Република СЕВЕРНА Македонија.

 

Исто така исчкратана беше и табалата пред споменикот на Александар Македонски на која пишуваше :  „Во чест на Александар Велики историска фиигура која припаѓа на античката хеленска историја и цивилизација и на светското културно  и историско наследство“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи