Уриваме рекорди – денеска 317 нови случаи на Ковид 19

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315

Во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 182

-Куманово 12

-Дебар 3

-Штип 13

-Прилеп 5

-Тетово 8

-Велес 7

-Битола 6

-Охрид 1

-Кавадарци 4

-Гостивар 11

-Гевгелија 12

-Струмица 12

-Крива Паланка 3

-Радовиш 5

-Кочани 18

-Валандово 3

-Делчево 2

-Свети Николе 4

-Кичево 4

-Ресен 1

-Неготино 1

 

Починати се 4 лица, од Скопје (59г.), Струга(65г.), два пациенти од Гостивар (71г. и 76г.).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 24

-Куманово 12

-Штип 3

-Прилеп 14

-Тетово 8

-Струга 3

-Велес 3

-Битола 5

-Кавадарци 2

-Гостивар 7

-Гевгелија 1

-Струмица 4

-Радовиш 4

-Кочани 6

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 1

-Пехчево 1

-Берово 2

-Виница 1

-Кичево 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 199.372 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19413, бројката на оздравени пациенти е 15749, на починати е 772, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2892.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи