Целосно реконструирано полетувалиштето за параглајдинг во Крушево

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Во присуство на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, заменикот Зоран Димитровски и директорот на Центарот за развој на Пелагониско плански регион Гого Видимче пуштен е во употреба целосно реконструираното полетувалиште за параглајдинг во Крушево.

 

На ова полетувалиште се постави двојно поголема вештачка трева која треба да обезбеди попрофесионална организација на меѓународните натпревари и да донесе поголема безбедност за учесниците, што и, впрочем, е нивно најголемо барање.

 

„Во 2021-ва година овде се одржува Светското првенство во змајарство, а од годинава станавме официјален тест центар за еден од најголемите производители на падобрани во светот. Оттука и потребата да ова полетиште биде побезбедно и оспособено за одржување на поголеми натпревари. Се заблагодарувам за поддршката од министерството и Центарот за развој на пелагониско плански регион. Овој проект е во насока на унапредување на условите за авантуристички туризам во Крушево.“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

 

Министерот Милевски при оваа средба се информира и за плановите на општина Крушево за развој на авантуристичкиот туризам и изрази отвореност за соработка и поддршка на општината во своите амбиции, преку програмите на министерството.

 

Проектот за поставување на нова вештачка трева чини 64 000 евра.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи