ВИДЕО – На Дервен нема застој – „се буфта, се работи“

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


И покрај неколкуте инциденти помеѓу шуската полиција и дрвокрадците од Прилеп кои се случија пред неколку недели, не престанува масовното крадење на дрва на планинскиот премин Дервен преку кој поминува стариот пат Прилеп-Велес.  Ова видео е снимено денеска околу 17.30 часот кај вештачкото езеро во близина на Прилеп. Дрвокрадците се организирани со специјални возила направени за товар и пренос на дрвата, а дел од нив користат и коњи. Органите на прогонот можеби денеска дека сабота се заминати на викенд, бидејќи не ги видовме.

 

 

Овој предел се пусти веќе 30 години. Исечена е скоро целата планина и од прилепската страна и од страната од Велес. Ниту една власт досега не превзела ништо да се стопира овој криминал, иако секој ден тука поминуваат по 20-тина и повеќе вакви возила. А според очевидци за побрзо крадење на дрвата и пренос на истите во планината имаат направено и штали каде ги чуваат коњите. Криминалот се случува пред нашите очи буквално секојдневно, но државата се прави глува и слепа!

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи