41 нов случај на коронавирус денеска во Прилеп и едно починато лице на 73 годишна возраст

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 41 нов случај на коронавирус. Од последици на коронавирусот, почина едно лице на 73-годишна возраст.

 

Бројот на активни случаи изнесува 272, од кои 236 се наоѓаат на домашно, а 36 на болничко лекување. Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 573 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1009. Од почетокот на пандемијата до денеска во Прилеп од коронавирусот починале 50 лица.

 

Инаку во последните 24 часа на ниво на држава се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во:

 

 

-Скопје 272

-Куманово 43

-Дебар 5

-Штип 17

-Прилеп 41

-Тетово 41

-Струга 4

-Велес 11

-Битола 10

-Охрид 24

-Кавадарци 41

-Гостивар 12

-Гевгелија 11

-Струмица 24

-Крива Паланка 2

-Радовиш 9

-Кочани 20

-Пробиштип 3

-Берово 2

-Валандово 3

-Виница 4

-Делчево 3

-Свети Николе 7

-Кичево 17

-Ресен 4

-Неготино 10

 

 

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од:

 

 

-Скопје 71

-Куманово 5

-Дебар 1

-Штип 7

-Тетово 10

-Струга 4

-Велес 2

-Битола 3

-Охрид 3

-Кавадарци 3

-Гостивар 5

-Гевгелија 2

-Струмица 9

-Радовиш 1

-Кочани 6

-Берово 3

-Валандово 3

-Свети Николе 2

-Кичево 1

-Неготино 2

 

 

Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.

 

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи