Денеска 934 нови случаи на Ковид 19 и 5 мина починати

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 420

-Куманово 35

-Дебар 5

-Штип 20

-Прилеп 61

-Тетово 58

-Струга 5

-Велес 82

-Битола 33

-Охрид 23

-Кавадарци 19

-Гостивар 18

-Гевгелија 13

-Струмица 30

-Крива Паланка 4

-Радовиш 7

-Крушево 2

-Кочани 22

-Пробиштип 8

-Демир Хисар 2

-Пехчево 1

-Берово 6

-Валандово 1

-Виница 2

-Делчево 4

-Кратово 4

-Свети Николе 13

-Кичево 20

-Ресен 6

-Неготино 8

 

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје (58, 68 и 75г) и двајца од Прилеп (73 и 78г). Сите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 273

-Куманово 15

-Штип 15

-Прилеп 16

-Тетово 21

-Струга 8

-Велес 5

-Битола 4

-Охрид 8

-Кавадарци 6

-Гостивар 11

-Гевгелија 7

-Струмица 17

-Крива Паланка 2

-Радовиш 10

-Кочани 9

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 2

-Берово 4

-Валандово 2

-Свети Николе 1

-Кичево 8

-Ресен 6

-Неготино 3

 

Досега во земјата се направени вкупно 246.105 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9058.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи