Билд: Нема напредок на Балканот ако една држава наметнува некаква „историска вистина“

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Поранешниот шведски дипломат, кој важи за одличен познавач на работите на Балканот, Карл Билд, го коментираше моменталниот спор помеѓу Македонија и Бугарија.

 

„Ако некој напредок кон Европската унија на Балканот зависи од една или друга држава која наметнува некаква ’историска вистина‘, можеме да бидеме сигурно дека ништо нема да се случи за следната или дури за следните две генерации“, напиша Билд.

 

Билд својот коментар го дава споделувајќи текст од „Ројтерс“ во кој се пишува за бугарските најави за вето на Северна Македонија доколу не се решат историските прашања односно ако земјава не признае дека идентитетот и јазикот имаат бугарски корени.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи