Денеска во Прилеп 38 нови случаи на Ковид 19, починале 3 лица

Денеска во Прилеп се регистрирани 38 нови случаи на Ковид 19, а од оваа болест починале и три лица ( (58, 57 и 72г). Во моментов во Прилеп има 765 активни случаи од кои 659 се на домашно, а 106 на болничко лекување. Само во првата недела од месец новември има 377 нови случаи, а за една недела починати се 15 лица. Од почетокот на пандемијата до денес во Прилеп има вкупно заразено 1.818 лица, а досега починале 78.

 

Ова се резултатите на ниво на држава.

 

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 530

-Куманово 30

-Дебар 3

-Штип 15

-Прилеп 38

-Тетово 54

-Струга 18

-Велес 22

-Битола 43

-Охрид 43

-Кавадарци 8

-Гостивар 25

-Гевгелија 3

-Струмица 23

-Крива Паланка 4

-Радовиш 7

-Крушево 2

-Кочани 3

-Пробиштип 8

-Демир Хисар 4

-Македонски Брод 5

-Пехчево 1

-Берово 2

-Валандово 2

-Виница 1

-Делчево 5

-Кратово 4

-Свети Николе 8

-Кичево 25

-Ресен 8

-Неготино 3

 

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 301

-Куманово 45

-Штип 13

-Прилеп 34

-Тетово 51

-Струга 4

-Велес 29

-Битола 16

-Охрид 24

-Кавадарци 23

-Гостивар 20

-Гевгелија 13

-Струмица 40

-Крива Паланка 8

-Радовиш 8

-Крушево 1

-Кочани 13

-Пробиштип 8

-Македонски Брод 1

-Берово 4

-Валандово 2

-Виница 4

-Кратово 5

-Свети Николе 5

-Кичево 11

-Ресен 7

-Неготино 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи