За само една недела во Прилеп 377 нови случаи на Ковид 19 и 15 починати

 

 

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за последната седмица и вкупни бројки на заболени и починати од почетокот на пандемијата:

 

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, заклучно со вчерашниот ден, во општина Прилеп имало 377 нови случаи на коронавирус;

 

  • Од последици на коронавирусот, починале 15 лица;

 

  • Бројот на активни случаи изнесува 765, од кои 659 се наоѓаат на домашно, а 106 на болничко лекување;

 

  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.019 лица;

 

  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 1.818;

 

  • Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирус починале 78 лица.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи