8 до 14 декември, во Прилеп 292 нови случаи на Ковид-19, за тој период починале 16 лица

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 8 до 14-ти декември, во општина Прилеп имало 292 нови случаи на Ковид-19.

 

Од последици на коронавирусот, починале 16 лица.

 

Бројот на активни случаи изнесува 893. 706 лица се наоѓаат на домашно лекување, 102 на болничко, а 85 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓаат 60 пациенти.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.502 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 3.675.

 

Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 167 лицa.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи