Работна средба за пописот на Државниот завод за статистика, државниот врв и градоначалниците

Facebook
Twitter
Email
Print

Организација на попис: Работна средба на Државен завод за статистика, државниот врв и градоначалниците Во Собранието денес ќе биде организирана работна средба во рамки на тековните активности на Државниот завод за статистика (ДЗС) за успешно спроведување на претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите. На средбата се поканети сите градоначалници на општините во Македонија.

 

 

Во најавата стои дека на состанокот ќе присуствуваат претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, министерот за правда Бојан Маричиќ, министерот за локална самоуправа Горан Милевски, претседателот на ЗЕЛС, Петре Шилегов и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски.

 

 

Собранието го изгласа Законот за попис, и Законот беше потпишан од претседателот Пендаровски.

 

 

Опозицијата ВМРО-ДПМНЕ се противи на пописот, и цврсто стои на ставот дека поради пандемијата пописот треба да биде одложен.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи