47 новозаразени и 1 починат од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 155

-Прилеп 47

-Кавадарци 23

-Охрид 22

-Куманово 20

-Тетово 17

-Струга 10

-Битола 9

-Велес, Струмица и Берово – по 7

-Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6

-Неготино 5

-Дебар и Валандово – по 4

-Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3

-Гевгелија – 2 и Кичево – 1.

 

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).

 

Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 114

-Охрид 40

-Кавадарци 20

-Куманово 18

-Струга 16

-Велес 14

-Тетово и Прилеп – по 12

-Кичево и Неготино – по 8

-Битола – 7

-Демир Капија – 5

-Штип, Струмица и Кочани – по 4

-Гевгелија, Берово и Крушево – по 3

-Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2

-Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

 

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи