Симфониски концерт за деца „ПЕТРЕ И ВОЛКОТ“ во Прилеп


На 17 септември, во петок, во домот за култура „Марко Цепенков“ ќе се одржи концертот за деца „Симфониска поема „ПЕТРЕ И ВОЛКОТ“, од Сергеј Прокофјев, а во изведба на НУ Филхармонија на Македонија.

Симфониската поема „Петре и волкот“ е едно од најпознатите дела на рускиот композитор Сергеј Прокофјев и е неизоставен дел од репертоарот на сите симфониски оркестри, особено во театрите за деца. Напишана за наратор и оркестар, чии поединечни инструменти или групи на инструменти ги претставуваат ликовите во приказната. На тој начин, младите слушатели се запознаваат со составот на оркестарот. И овојпат, наратор е миленикот на детската публика, актерот Мартин Јорданоски, кој ќе ги води децата низ авантурите на Петре.

Гостувањето на НУ Филхармонија во Прилеп, е поддржано од Министерството за култура и е дел од мисијата да се влијае врз музичката едукација на младите.

Инаку влез е само со влезници, по прописи за заштита од корона вирусот. Влезниците за концертот се бесплатни, а ќе можат да се подигаат во четврток од 10 до 12 ч. и во петок од 10 до 12 ч. и од 17 до 19.00 часот на билетарницата од Центарот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи