Еве кој е најбезбеден град во целиот свет


Според индексот објавен од „Економист интелеџенс јунит“ (Economist Intelligence Unit), Копенхаген е најбезбедниот град во светот.

Индексот рангира 60 меѓународни дестинации врз основа на дигитална, здравствена, инфраструктурна и лична безбедност, како и заштита на животната средина, нова категорија воведена оваа година.

Копенхаген за првпат беше прогласен за најбезбеден град во светот, постигнувајќи 82,4 поени од 100.

„Еден од клучните фактори што го прават Копенхаген толку безбеден град е неговата ниска стапка на криминал, која во моментов е на најниско ниво во повеќе од една деценија“. Копенхаген исто така се карактеризира со голема социјална кохезија и релативно мал јаз во богатството. Тоа е мешан град каде и асистентот за чистење и директорот се среќаваат во локален супермаркет и имаат деца во истото училиште “, вели градоначалникот на Копенхаген, Ларс Вајс.

Торонто го освои второто место со 82,2 поени, додека Сингапур е трет со 80,7 поени. Иако Сиднеј го зазеде четвртото место со 80,1 поени, австралискиот град беше на врвот во категоријата за дигитална безбедност, додека на Токио му се доделени 80 поени, со што јапонскиот град падна на петтото место.

Амстердам е шести, со 79,3 поени, додека Велингтон (Нов Зеланд) го зазеде седмото место, со 79,0 поени, и стана лидер во категоријата екологија.

Азиско-пацифичките градови Хонгконг и Мелбурн завршија на осмото место откако освоија по 78,6 поени, додека Стокхолм заврши во првите десет, со 78,0 поени.

Копенхаген дефинитивно е вреден севкупен лидер, а Торонто е заслужен вицешампион, но и поради неговиот долгорочен успех во осигурувањето на жителите, како и какви било посебни подобрувања во последните две години – се вели во извештајот.

Њујорк го дели 11-то место со Барселона (двата града освоија 77,8 поени). Вашингтон е на 14-то место, додека Лондон и Сан Франциско се изедначени на 15-то место.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи