Апелација ја одби жалбата: Камчев останува во притвор

Facebook
Twitter
Email
Print


Бизнисменот Орце Камчев останува во притвор, откако Апелацискиот суд му ја одби поднесената жалба за замена на затворскиот со домашен притвор. Адвокатите се незадоволни што не се прифаќа понудената кауција и се загрижени за неговото здравје.

Камчев останува во истражниот затвор „Скопје”. Ваквата одлука е донесена на 8 октомври, по барање на Обвинителството да се продолжи неговиот притвор за уште 30 дена.

Притворот му е одреден за случајот „Плацевите на Водно”.

Во истрагата за „Плацовите на Водно“, покрај Камчев, осомничени се и експремиерот Никола Груевски, Сашо Мијалков, кумот на Груевски, Ристо Новачевски, мајката на Камчев, Ратка Камчева. Предметот се однесува на тоа дека со пари од членарина и партиски донации за ВМРО-ДПМНЕ биле купувани атрактивни плацови на Водно. Станува збор за земјиште од 11 000 квадратни метри и сума од 1,3 милиони евра.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи